Android ProgramlamaGenel

Android Bildirim Oluşturma

Android uygulama programlarken çoğu uygulamada bildirim mesajları kullanılır. En basitinden internetten veri alınan – gönderilen uygulamalar, online olarak oynanan oyunlar ve daha birçok uygulamada bildirimler kullanılır.

Bildirim mesajlarını oluşturmak ve bildirim çubuğunda göstermek aslında çok kolay. Sadece birkaç kod yazarak bunu yapabilmek mümkün. Bunun için NotifyManager, Intent ve PendingIntent kullanılır.

Yeni bir proje açarak kodlarımızı oluşturmaya başlıyoruz. Bir buton oluşturarak tıklandığı zaman gelecek bildirimi oluşuruyoruz.

NotificationManager nm = (NotificationManager)MainActivity.this.getSystemService(Context.NOTIFICATION_SERVICE);
Notification not = new Notification(R.drawable.ic_launcher,"Bu bir bildirimdir!",System.currentTimeMillis());
PendingIntent pi = PendingIntent.getActivity(MainActivity.this, 0, new Intent(MainActivity.this,bildir.class), 0);
not.setLatestEventInfo(MainActivity.this, "Bu bir bildirimdir!", "bildirim mesajı", pi);
nm.notify(1, not);

Yukarıdaki kodlarda NotificationManager sınıfından yeni bir notificationmanager oluşturuyoruz ve this.getSystemService metoduyla uygulamamız içerisinde bir notification yani bildirim servisi oluşturacağımızı söylüyoruz. Ardından not adında bir notification yani bildirim oluşturuyoruz ve sırasıyla resmi, mesajı ve zamanı giriyoruz. Yeni bir pendingIntent açıyoruz ve içerisine de yeni bir intent oluşturuyoruz. Son olarak not mesajımızı pending intentimizle setLatestEventInfo metodu yardımıyla kullanıyoruz.


Burada bir de ikinci bir sınıf gerekiyor. Bu sınıfta bildirim mesajına tıkladıktan sonra yapılacak işlemleri yazacağız. Ben sadece bir textview’de bir yazı yazdırmak istiyorum. Bu yüzden bildir.java adında bir sınıf oluşturuyorum ve içerisine aşağıdaki kodları yazıyorum.

TextView txt = new TextView(this);
txt.setText("Bildirime tıklandıktan sonra yazacak !");
setContentView(txt);

Evet uygulamamız bu kadar. Şimdi emülatörü çalıştırıp test edebiliriz. Ancak önce kodlarımızın ekran görüntülerini koyalım. Bakalım bildirim örneğimiz çalışacak mı :)

Kodlarımızın ekran görüntüleri :

MainActivity.java

bildir.java

Uygulamamızın ekran görüntüleri ise aşağıdaki şekilde :

bildirim4

Gördüğünüz gibi bildirim örneğimiz sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Herkese bol kodlu günler dilerim.

Soru veya sorununuz olduğunda konu altından yorum olarak sorabilirsiniz. Bol kodlu günler…

This Post Has 9 Comments

 1. Halit Reply

  Uygulamamın birine ekledim. Teşekkürler, sorunsuz çalışıyor kodlar

 2. Sinan Toran Reply

  Teşekkürler, makaleleriniz ve dersleriniz birçok siteden çok daha iyi.

 3. şahin Reply

  Hocam elıne saglık öncelikle. Benim takıldıgım konu new Notification ve setLatestEventInfo ‘ nun üzeri cizgili oluyor bir türlü çözemedim normal oldugunu düşünmüyorum ama nedenini biliyormusunuz ?

  • admin Reply

   Kodları görmeden birşey söylemek çok zor malesef. Ancak normal bir durum olduğunu düşünmüyorum. Aynı kodları yazıp denediyseniz kesin bir problem var.

   İletişim sayfamdan mail olarak bana ulaşabilirsiniz.

 4. ferro Reply

  hocam bunu bir button click olayında değilde günün belirli bir saatinde yapabilir miyiz.. yani mesela hergün saat 13:00 da bir bildirim gelmesini istiyorum e bunun içinde butona tıklamak çok mantıklı olmayacaktır.. acaba böyle birşey mümkün mü ?

  • Mert Reply

   hocam bunu bir button bastığında günün belirli bir saatinde yapabilir miyiz.. yani mesela hergün saat 13:00 da , 5:00da bir bildirim gelmesini istiyorum nasıl yapabilirim?

 5. Barış Ömer Reply

  Teşekkürler. Radyo dinleme uygulamam var arkaplanda çalma olayını hallettim fakat uygulamadan çıkmadan uygulamayı kapatınca bildirimçubuğunda da çaldığını nasıl gösterebilirm?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.