Android basit sayac yapımı

Yeni bir makaleyle karşınızdayız. Bu makalemizde textview ve buton ile sayac örneği yapacağız. 2 ayrı buton olacak ve bir tanesine tıkladığımızda buton sayacı arttıracak, ikinci butonda ise azaltma işlemi yapacak. İsterseniz hemen kodlarımıza geçelim. Eclipse i açtıktan sonra her zamanki gibi yeni bir android projesi oluşturuyoruz. Ben projemin adına sayacornegi yazdım, siz isterseniz kendinize göre bir isim verebilirsiniz. İlk gelen ekranımız şu şekilde olmalı :

sayac1

Üstteki ekran geldiyse eğer devam edebiliriz. Şimdi sol menüdeki form widgets araçlarından iki adet buton sürükleyip alt alta bırakıyoruz. Activity_main.xml e girip üstteki butonumuzun text ve id sini “azalt” , alttaki butonun text ve id sini ise “ekle” olarak değiştiriyoruz. Ekranımız şu şekilde olmalı:sayac2

Textview in textini ise “sayac:” olarak değiştiriyoruz. Sırada butonlarımızı ve Textview’imizi programımıza tanıtıp, işlemlerimizi yapmaya geldi. Sol taraftaki pencereden src klasörünün içerisindeki MainActivity.java ya çift tıklıyoruz ve java kodlarımızın yazılacağı sayfayı açıyoruz. Burada ilk önce butonlarımız ve Textviewleri programımıza tanıtmamız gerektiğini önceki makalemizde anlatmıştım. Butonları tanıttıktan sonra ekranımız bu şekilde olmalı:

sayac3


Gördüğünüz gibi butonlarımızı tanıttım ve eksra olarak da sayac adında bir int bir değişken tanımladım. Butonlarımızın oncreate ve onclick kodlarını da yazdıktan sonra artık programımız hazır sayılır. Ekle butonumuzdaki textview1 in setText ine yani buton tıklandığında alacağı değere sayacı atadım ve sayacı her tıklamada 1 arttırdım. Aynı işlemi azalt buton için de her tıklamada 1 azaltacak şekilde yaptım. Yaptığım kodlar şu şekilde :

sayac4

Bu kodları da yazdıktan sonra emülatörü açıp programı çalıştırıyorum. Eğer onClicklerde hata verirse üzerine gelip onclick metodunu import etmelisiniz. Programı çalıştırdığınızda ekran şöyle gelmeli ve butonlara tıkladığınızda sayac ona göre hareket etmeli. İlk çıktı bu şekilde geldi:

sayac5

Azalt butonuna 5 kere tıkladım ve sonuc şöyle çıktı :

sayac6

Azalt butonuna bastıktan sonra 8 kere de ekle butonuna basıyoruz ve sonuç aşağıdaki gibi oluyor :

sayac7

Gördüğünüz gibi iki buton ve bir textview ile androidde basit bir sayac yaptık. İsterseniz sayaca 3 ekleyerek 5 çıkararak değişik matematiksel işlemler de yapabilirsiniz. Bu makale hakkında söyleyeceklerimşimdilik bu kadar. Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle…