Android ProgramlamaGenel

Android – Arkaplan Resmini değiştirme

Kısa ancak önemli bir makale olacağını düşünüyorum. Bu makalemizde arkaplan resminin nasıl değişeceğini göstereceğim. Yeni bir proje oluşturuyoruz. Ben projeye “background” adını verdim siz istediğiniz gibi isim verebilirsiniz. Arkaplan yapacağımız resim hazırsa eğer projeye başlayabiliriz. Benim resmimin adı ve uzantısı : “manzara.png”

Projemiz açıldıysa eğer ilk yapmamız gereken sol taraftaki pencereden res klasörü içindeki “drawable-hdpi” kısmını bulmak olacak. Şimdi resmimizi sürükleyip bu klasörün içerisine bırakıyoruz. Eğer bu işlemi yaptıysanız görüntünüz şu şekilde olmalı ve resim klasörün içerisine yerleşmiş olmalı :

bacground-1

Şimdi activitymain.xml i açıyoruz ve üstteki relative-layout kısmına şu kodu “android:background=”@drawable/manzara” ekliyoruz.Şimdi projemizin kod kısmı şu şekilde olmalı :


bacground-2

Şimdi tekrar graphical layout kısmına geçiyoruz ve gördüğümüz gibi resmimiz ana menümüze yerleşmiş olarak karşımıza çıkıyor.

bacground-3

Gördüğünüz gibi resmimiz projemize eklendi.

Bu kısa makalede resmi nasıl ekleyebileceğimizden bahsettik. Gördüğünüz gibi tek bir kodla projemizin arkaplanına resmimizi ekledik. Şimdilik bu kadar arkadaşlar. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle…

This Post Has 4 Comments

 1. Rıza Yaren Reply

  Hem kamera kullanmayı hem de çekilen resmi duvar kağıdı yapmayı anlatan güzel bir yazı olmuş. Adıma teşekkür ediyorum.

 2. asd Reply

  merhabalar ben arkadaştan bi uygulama aldım arkadaş uygulama arka planını değiltirmek istedim fakat layout klosörü boştu bende kendim ekledim yaptıklarınızı aynen yaptım ama uygulamaya telefona attığımda arka plan eskisi gibi oluyor. diğer yaptığım işlemlerde sıkıntı yok kaydoluyor

  • admin Reply

   Merhaba,

   uygulamayı yüklemeden önce eclipse üzerinde build ve clean yapıp tekrar dener misiniz ? Emülatörde de arkaplan görünmüyor mu ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.